FAQ

Jaki program dietetyczny wybrać?

Dieta 1000 kcal dedykowana jest osobom, prowadzącym spokojny tryb życia, które pragną zrzucić wagę w dość krótkim czasie, pobudzić swój organizm do działania i spadku zatrzymanej wagi na skutek dłuższego odchudzania. Tak niska kaloryczność powinna być jednak stosowana w krótkich okresach czasu, najlepiej pod kontrolą dietetyka.

Dieta 1300 kcal polecana jest osobom, pracującym za biurkiem, prowadzącym spokojny lub umiarkowanie aktywny tryb życia. Jest to najzdrowsza wersja diety niskokalorycznej. Zapobiega spowolnieniu przemiany materii i chroni przed efektem jojo. Dietę można stosować przez dłuższy czas. Kaloryczność 1300 zapewnia spadek wagi w tempie od 0,5 do 1,5 kg tygodniowo (w zależności od wielu czynników, m.in. od metabolizmu oraz wytrwałości w stosowaniu się do zasad diety).  

Dieta 1500 kcal to idealne rozwiązanie dla kobiet, które rozpoczynają walkę o upragnioną sylwetkę. W połączeniu z jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym przynosi doskonałe i szybkie efekty. Z diety mogą także korzystać mężczyźni, borykający się z nadwagą, prowadzący spokojny tryb życia, oraz wszystkie osoby, które mają masę ciała w normie i chcą ją utrzymać, lecz ich zapotrzebowanie na energię nie jest zbyt duże. Kaloryczność 1500 zalecana jest również w celu utrzymania sylwetki po wcześniejszym stosowaniu diety 1300 kcal.

Dietę 1800 kcal polecamy aktywniejszym fizycznie kobietom, lub mężczyznom o umiarkowanej, albo niewielkiej aktywności. Taka ilość kilokalorii pozwala skutecznie spalać tkankę tłuszczową, dostarczając jednocześnie energii do uprawiania sportu, czy ciężkiej pracy zawodowej. Odpowiednia jest również dla osób ze sporą nadwagą. Jest to wciąż ubogoenergetyczna dieta, która zapewnia ujemny bilans kaloryczny, choć spadek wagi jest wolniejszy. Zalecana także na utrzymanie sylwetki po wcześniejszym stosowaniu diety 1500 kcal.

Dieta 2000 kcal to najlepszy wybór dla mężczyzn z nadwagą, mało aktywnych fizycznie (ok. 2 razy w tygodniu), lub kobiet trenujących kilka razy w tygodniu. Dieta ta optymalizuje wagę ciała, redukując niepotrzebne kilogramy. Może stanowić bazę przy wyższym zapotrzebowaniu kalorycznym.

W razie pytań, czy wątpliwości proponujemy kontakt z naszym dietetykiem

Jak powinien przebiegać proces odchudzania?

W przypadku wyznaczonego celu zmiany wagi ciała, czyli utraty, lub nabycia kilogramów, powinno się to odbywać w tempie około 0,5 do 1,0 kg tygodniowoTakie tempo gwarantuje brak efektu "jo-jo". Z biegiem czasu nasze ciała dostosowują się do obniżonego poziomu kalorii, stają się bardziej efektywne w spożytkowaniu energii poprzez zmniejszony metabolizm i spalają mniej tłuszczu. Dlatego większość odchudzających się osób dochodzi do punktu, w którym dalsze zmniejszanie spożycia kalorii nie daje dostatecznych rezultatów. W takim przypadku pozostaje zwiększenie metabolizmu poprzez np.: 

- zwiększenie wysiłku fizycznego; 

- ustawienie diety w sposób naprzemienny; 

- okazjonalne spożywanie wysokokalorycznych posiłków;

 - manipulowanie spożyciem makroelementów (węglowodany, białka, tłuszcze).

Jak zdrowo zakończyć odchudzanie?

Etap stabilizacji jest równie ważny, jak sama dieta, i powinien trwać tyle, ile trwała sama dieta. Jeśli ktoś zrzucił np. 10 kilo, tracąc pół kilograma tygodniowo, czyli poświęcił na dietę 20 tygodni, etap stabilizacji też powinien tyle wynieść. Im wolniej następuje zwiększanie ilości kalorii, tym lepiej. Zazwyczaj zaleca się wzbogacanie menu o 100 - 150 kcal tygodniowo, co oznacza, że osoba będąca na diecie redukcyjnej 1500 kcal, do prawidłowego zapotrzebowania 2200 kcal będzie dochodzić około pięciu tygodni, np.: 1600 kcal, 1750 kcal, 2050 kcal, 2200 kcal.

Czy muszę uprawiać sport?

Nie, ponieważ sukces w odchudzaniu to w 70% prawidłowo zbilansowana dieta. Aktywność fizyczna, szczególnie ta na dworze, przyspiesza jednak efekty diety, wpływa na lepsze samopoczucie, zdrowie i kondycję.

Czy programy żywieniowe spełniają odpowiednie normy? 

Wszystkie nasze diety opracowywane są przez dyplomowanego dietetyka w oparciu o najnowszą wiedzę o prawidłowym odżywianiu i w zgodzie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia.

Ile posiłków dziennie otrzymam?

Zestaw składa się z pięciu posiłków: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji.

Czy muszę jeść wszystkie posiłki o ustalonej porze, nawet jeśli nie czuję głodu?

Tak, gdyż spożywanie ich w regularnych 2,5-4 godzinnych odstępach czasu zapewnia Twojemu organizmowi stały poziom energii. Rezygnacja z któregoś z posiłków, lub zjedzenie kilku (np. obiadu i podwieczorku) naraz zaburzy tę równowagę. Dlatego też ważne są godziny, w jakich spożywamy konkretne posiłki. Śniadanie powinniśmy zjeść maksymalnie do godziny po przebudzeniu, kolację – minimalnie dwie godziny przed snem. Mitem jest, że nie powinno się jeść po godzinie 18.00. Przed snem powinniśmy zjeść odpowiednio zbilansowaną kolację, aby uniknąć wygłodzenia w czasie snu, podczas którego organizm również potrzebuje energii do prawidłowego funkcjonowania.

Czy mogę podjadać między posiłkami?

Dzięki odpowiednio zbilansowanej i dobranej diecie nie powinieneś mieć ochoty na podjadanie niezdrowych przekąsek. Jeśli najdzie Cię jednak ochota, zawsze sięgaj po warzywa, lub garść orzechów. 100 kcal nie stanowi różnicy. Drażniące uczucie głodu, czy przejedzenia to znak, że kaloryczność została nieprawidłowo dobrana.  

Czy mogę zmieniać kolejność posiłków? 

Posiłki należy spożywać w odpowiedniej kolejności, ponieważ każdy jest przypisany do konkretnej pory dnia pod względem kaloryczności oraz rodzaju składników odżywczych. Przykładowo, śniadanie i obiad mają zwiększoną kaloryczność ze względu na zapotrzebowanie energetyczne organizmu w tych porach dnia. 

Co i w jakiej ilości pić? 

Powinniśmy przyjmować minimum 2 litry wody niegazowanej lub średniozmineralizowanej dziennie oraz dodatkowo 0,5 litra na każde 10 kg nadwagi. Należy wystrzegać się kawy, ponieważ prowadzi ona do odwodnienia organizmu. Jeśli jednak nie potrafisz z niej zrezygnować, najlepiej, gdy na szklankę kawy wypijesz szklankę wody. 

Czy mogę pić alkohol?

W trakcie diety najlepiej zupełnie odstawić alkohol, gdyż spowalnia on metabolizm. Jeśli jednak musisz, to wybieraj czerwone wytrwane wino. 1 kieliszek wytrawnego czerwonego wina (100 ml) = 25 gram chleba, 20 g makaronu, ryżu, kaszy, 100 g ziemniaków (innego alkoholu nie pijemy!). Podana masa produktu to masa przed obróbką.

Jak podgrzewać dostarczane posiłki?

Dania serwujemy w opakowaniach, które można używać w kuchenkach mikrofalowych. Zachęcamy jednak do podgrzewania posiłków na parze lub wodzie, dzięki czemu będą tracić mniej walorów odżywczych i smakowych.

Jak długo można stosować programy odchudzające?

Sugerujemy, aby korzystać z naszych programów do momentu osiągnięcia wymarzonej masy ciała. W celu utrzymania osiągniętych rezultatów należy spożywać więcej kalorii, ale koniecznie w postaci dobrze zbilansowanych i odpowiednio przygotowanych posiłków. W zależności od trybu życia proponujemy nasze programy 1500 kcal lub 2000 kcal.  

Czy po zakończeniu stosowania programów odchudzających grozi mi efekt jo-jo?

Tak się nie stanie, o ile zmienisz nawyki żywieniowe, na te, które będziemy starali się Tobie przekazać. Korzystanie z naszego cateringu przyzwyczaja do regularnego spożywania pełnowartościowych, zdrowych i urozmaiconych posiłków. Ponadto catering zmienia sposób myślenia o diecie i zdrowym odżywianiu. 

Co może być przeciwwskazaniem do stosowania programów dietetycznych?

Przeciwwskazaniem mogą być przewlekłe choroby: cukrzyce typu 1 oraz 2, niedoczynność i nadczynność tarczycy, insulinooporność, refluks żołądkowo-przełykowy, nadwrażliwość jelita i wrzody. Osobom, u których stwierdzono takie choroby, polecamy kontakt z naszym dietetykiem. 

Czy po zastosowaniu właściwej diety organizm sam zmieni swoje potrzeby?

Twoje nawyki żywieniowe ulegną zmianie w ciągu kilku miesięcy. Twój organizm sam będzie dopominał się o regularne, zdrowe jedzenie. Poprawią się Twoje wyniki zdrowotne, samopoczucie, wygląd skóry i sylwetka.

W jakich godzinach realizujecie zamówienia?

Zamówienia dostarczamy pod wskazany adres od niedzieli do czwartku w dwóch przedziałach czasowych 18:00-21:00, 19:00-22:00. Przykład: zamawiasz dietę w dniach 14 - 20 maja. Oznacza to, że pierwsze zamówienie otrzymasz wieczorem 13 maja, a ostatnie 19 maja. 

Jeśli nie będzie mnie w domu, w czasie dostawy?

W razie Twojej nieobecności zestaw posiłków zostawimy pod drzwiami, o ile nie wskażesz konkretnego miejsca, np. u sąsiada, w skrzyni przy drzwiach, zawiesić od wewnętrznej strony furtki, pod drzwiami garażowymi.

Co, jeśli muszę wyjechać na kilka dni?  

Jeśli wyjeżdżasz, lub po prostu danego dnia nie chcesz otrzymać dostawy, wówczas program automatycznie wydłuża się o ten dzień/dni. Prosimy jednak o kontakt mailowy w tej sprawie z 3-dniowym wyprzedzeniem. Zmiana w harmonogramie następuje w momencie, gdy otrzymujesz maila zwrotnego z potwierdzeniem.

Czy mogę zmienić miejsce i godzinę dostaw?

Oczywiście. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami mailowo i wskażesz alternatywny adres dowozu z trzydniowym wyprzedzeniem. Zmiana w harmonogramie zostaje uwzględniona w momencie, gdy otrzymasz potwierdzenie mailowe.  

Ile kosztuje dostawa?

Dostawa jest bezpłatna na terenie: Poznania, Suchego Lasu, Koziegłów, Lubonia, Komornik, Plewisk, Tarnowa Podgórnego, Wysogotowa, Rokietnicy, Baranowa. Zamówienia do dalszych miejscowości oraz ich koszt rozpatrujemy indywidualnie

Kim są kurierzy? 

Nasze posiłki dostarczają kurierzy Pizza Express.