Oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne i dopasuj odpowiednią dietę

Każda zdrowa dieta powinna być dobrana w zależności do wieku, wagi, wzrostu, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli męczy Cię głód, lub czujesz się przejedzony, oznacza to, że kaloryczność została niewłaściwie dobrana.

Za pomocą kalkulatora wyliczysz swoje szacunkowe zapotrzebowanie kaloryczne, pozwalające
utrzymać aktualną wagę. Kobiety karmiące piersią powinny dodać ok. 500 kcal.

Aby zrzucić zbędne kilogramy, od wyliczonej liczby kalorii odejmujemy 200-300 kcal.

Jeśli chcemy natomiast przytyć, do wyliczonej liczby kalorii dodajemy 200-300 kcal.

Przykład. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne 40-letniej kobiety o wadze 67 kg i 164 cm wzrostu, uprawiającej sport 3 razy w tygodniu, wynosi 2468,9 kcal. Aby schudnąć, wybiera naszą dietę 2000 kcal i uzupełnia ją w dodatkowy posiłek ok. 200 kcal. W momencie, gdy waga staje, przechodzi na dietę 2000 kcal bez dodatkowego posiłku. Kaloryczność redukuje do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi.

W przypadku wyznaczonego celu zmiany wagi ciała, czyli utraty lub nabycia kilogramów, powinno się to odbywać w tempie około 0,5 do 1,0 kg tygodniowo. Takie tempo gwarantuje brak efektu "jo-jo". Z biegiem czasu nasze ciała dostosowują się do obniżonego poziomu kalorii, stają się bardziej efektywne w spożytkowaniu energii poprzez zmniejszony metabolizm i spalają mniej tłuszczu. Dlatego większość odchudzających się osób dochodzi do punktu, w którym dalsze zmniejszanie spożycia kalorii nie daje dostatecznych rezultatów. W takim przypadku pozostaje zwiększenie metabolizmu poprzez np.:

  • zwiększenie wysiłku fizycznego;
  • ustawienie diety w sposób naprzemienny;
  • okazjonalne spożywanie wysokokalorycznych posiłków;
  • manipulowanie spożyciem makroelementów (węglowodany, białka, tłuszcze).

Korzystając z naszego kalkulatora, określ swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie dopasuj do swoich potrzeb jedną z oferowanych przez nas diet: 1000 kcal, 1300 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal lub 2000 kcal w wersji Standardowej lub Bezmięsnej.

KALKULATOR


Typ aktywności fizycznej:

(praca biurowa, brak ćwiczen lub sporadycznie)
(praca biurowa, ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu)
(praca siedząca, 4-5 razy w tygodniu trening lub prac fizyczna, 1-2 razy w tygodniu trening)
(wyczynowe uprawianie sportu)